Radwag

 

Apie svarstyklių padalą, tikslumą ir paklaidą

Svarstyklių padala – masės vertė, atitinkanti svarstyklių diskretiškumą.
Svėrimo tikslumas ( kaip ir bet kurio matavimo) – matavimo rezultatų priartėjimo prie tikrosios fizikinės dyžio reikšmės laipsnis. Net pačios tiksliausios svarstyklės negali parodyti tikrosios matuojamo dydžio reikšmės. Kuo mažesnė paklaida, tuo didesnis tikslumas. Būtinai egzistuoja tam tikra svėrimo paklaida, priklausanti nuo daugelio faktorių. Paklaidos gali būti : sistemingos (neteisingas svėrimo jutiklio reagavimas dėl gamybos technologinio proceso pažeidimo), atsitiktinės ( mechaniniai ir elektriniai svarstyklių funkcionavimo trukdžiai), grubūs (dėl naudotojo kaltės – patirties stoka, staigūs svėrimo sąlygų pakitimai – vibracija, skersvėjis, eksploatavimo instrukcijos reikalavimų pažeidimai ir pan.)

Apie maksimalią svarstyklių svėrimo ribą

Maksimali svarstyklių svėrimo riba – maksimali masės vertė, kurią gali išmatuoti konkretaus modelio svarstyklės.
Kiekvienos svarstyklės turi savo maksimalių svorį, kurį jos gali išmatuoti. Jis nurodytas svarstyklių dokumentuose ir ant jų korpuso.
Šis maksimalus svoris vadinamas maksimalia svarstyklių svėrimo riba ( sutrumpintai MSSR). Bandant pasverti didesnį, nei MSSR svorį, svarstyklės informuos, kad viršyta MSSR.
Dažnai MSSR vertė yra svarbiausia svarstyklių charakteristika.

Priklausomai nuo svarstyklių padalos vertės dydžio dėl technologinių priežasčių yra maksimalios svėrimo ribos apribojimai :

Svarstyklių padala, g

Svarstyklių MSSR

0,0000001

iki 2 g

0,000001

iki 22 g

0,00001

iki 230 g

0,0001

iki 410 g

0,001

iki 1200 g

0,01

iki 8200 g

0,1

iki 64000 g



Masės komparatoriai

Masės komparatorius – specializuotas svėrimo įrenginys, skirtas tikrinamos masės svarelio palyginimui su etaloniniu svareliu. Pritaikomas masės matų palyginimui. Nepritaikytos paprastam svėrimui.

Drėgmės analizatorius

Drėgmės analizatorius – svėrimo įrenginys, nustatantis mėginio drėgmę termogravimetriniu metodu. Džiovinimo būdas – IR – kaitinimas. Svėrimo sistema – elektromagnetinė. Yra galimybė pajungti papildomus įrenginius - PK ir duomenų protokolavimui.

Dėl laboratorinių svarstyklių klasifikavimo pagal jų funkcines galimybes  

  • M - mechaninės svarstyklės (lygiapetės arba kvadrantinės)
  • C – paprasčiausios elektroninės svarstyklės. Svėrimo sistema – tūrinė arba tenzometrinė. Universalus maitinimas (baterijos/adapteris), 1-2 matavimo vienetai.
  • L – "Light" – unifikuotos elektroninės svarstyklės, skirtos atlikti paprastas svėrimo procedūras. Svėrimo sistema – elektromagnetinė arba tenzometrinė. Kalibravimas – išorinio svarelio pagalba. Keli matavimo vienetai, 2-3 papildomos taikomosios programos (skaičiavimas, procentinis svėrimas), dažnai įmontuotas interfeisas RS232, kurio pagalba prie svarstyklių galima pajungti papildomus įrenginius (PK, spausdintuvą).
  • S – "Standard" – standartiniai svarstyklių modeliai, skirti plataus spektro problemų sprendimui. Svėrimo sistema – elektromagnetinė arba tenzometrinė. Kalibravimas – įmontuotu svarsčiu automatinis arba rankiniu būdu išoriniu svarsčiu. Iki 10 matavimo vienetų pasirinkimas, 3-5 taikomosios programos (skaičiavimas, procentinis svėrimas, papildomo svorio sumavimas ir kt.), turi interfeisą RS232 personalinio kompiuterio arba printeriu pajungimui.
  • P- "Profesional" Profesionalūs svarstyklių modeliai, skirti kasdieniniams rutininiams svėrimams laboratorijose. Svėrimo sistema – elektromagnetinė. Kalibravimas – automatinis vidinis įmontuoto etaloninio svarsčio pagalba arba išorinio svarsčio pagalba. Iki 20 matavimo vienetų, standartinis taikomųjų programų rinkinys ( skaičiavimas, procentinis svėrimas, papildomo svorio sumavimas ir kt.), interfeisas RS232 personalinio kompiuterio arba spausdintuvo pajungimui, galimybė kontroliuoti duomenis pagal GLP standartą, hidrostatinio svėrimo galimybė.
  • E – "Elite" – elitiniai profesionalūs svarstyklių modeliai itin sudėtingų tyrimų atlikimui. Svėrimo sistema – elektromagnetinė, vidinis automatinis kalibravimas, iki 20 matavimo vienetų, taikomųjų programų rinkinys (formulavimas, hidrostatinis svėrimas, diferencinis svėrimas, pipečių kalibravimas), grafinis displėjus, interfeisas RS232 personalinio kompiuterio ir spausdintuvo pajungimui, galimybė protokoluoti duomenis pagal GLP.

Paprastai – apie svarstyklių pasirinkimą

Pirmiausiai apie pasirinkimą. Šiandienos rinkoje yra šimtai įvairių modelių. Tai daugybė įvairių serijų svarstyklių : Basic Plus, Explorer, Voyager ir kt. Tai šimtai raidinių reikšmių pačių svarstyklių modelių pavadinimų : BP-121S, GP-1503S-0CE, V-0RW60 ir t.t. Tai tokie terminai, kaip : svarstyklių padalos vertė, leistina svėrimo paklaida, taros minusavimas, automatinė nulio korekcija, autokalibravimas...

Pirmas klausimas, kurį mes užduodame pirkėjams kasdien : ar tikrai Jums reikalingos laboratorinės svarstyklės? Įvardinkite nors vieną priežastį, dėl kurios reikia sverti, pavyzdžiui, vinis, 0,1 gramo tikslumu. Jos nėra. Bet yra svarstyklės, kurios kainuos nuo 700,00 Lt iki 2000,00 Lt. Bet juk su šia užduotimi puikiai susidoros techninis modelis, kurio padala 1 g ir kaina apie 300,00 Lt – 600,00 Lt. O kas, jei norisi sverti 0,1 g tikslumu iki 100 kg? Prašau, yra ir tokie įrengimai : svarstyklės, kurių maksimali svėrimo riba iki 64 kg ir kaina apie 20000,00 Lt, o masės komparatorius iki 150 kg – apie 50000,00 Lt. O platforminės svarstyklės, kurių padalos vertė 20 g ir svėrimo riba iki 100 kg kainuoja keliasdešimt kartų mažiau.

Taigi, kaip teisingai pasirinkti iš tokio didelio laboratorinių svarstyklių asortimento ?
Žemiau esanti lentelė padės galutinai susieti Jūsų norus su realia tikrove. Būtini paaiškinimai : d – konkretaus modelio svarstyklių padalos vertė. Padalos vertė apibūdina pradines technologines svarstyklių galimybes : jeigu kažkurio svarstyklių modelio d = 0.01 g (antras ženklas po kablelio), tai negalima pasverti tikslumu 1, 2, 3 ar 5 mg – svarstyklės apvalina antrą ženklą pagal matematinius dėsnius. Patikros padalos vertė e, ji naudojama svarstyklėms klasifikuoti ir jų metrologinei patikrai atlikti. MSSR – maksimali svarstyklių svėrimo riba. Lentelėje neaprašyti masės komparatoriai : jie nepakankamai papiltę dėl darbo su jais sudėtingumo ir aukštos kainos.

Paprastai apie svarstyklių pasirinkimą

Svarstyklių tikslumo klasės ir jų simboliai

  • Ypač didelio tikslumo I
  • Didelio tikslumo II
  • Vidutinio tikslumo III
  • Mažo tikslumo IIII

Šių klasių kai kurios metrologinės charakteristikos pateiktos lentelėje :

Klasė Patikros padalos vertė
(e)
Mažiausioji ribinė masė (Min) Patikros padalos verčių skaičius
n=Max/e
Apatinė riba mažiausias didžiausias
I 0,001 g <= e 100e 50 000 -
II 0,001 g <= e <= 0,05 g 20e 100 100 000
  0,1 g <= e 50e 5 000 100 000
III 0,1 g <= e <= 2 g 20e 100 10 000
  5 g <= e 20e 500 10 000
IIII 5 g <= e 10e 100 1 000

Tikroji padalos vertė yra žymima d, patikros padalos vertė žymima e.

Svėrimo tikslumas atvirkščiai proporcingas palyginus su MSSR : kuo didesnė maksimali svėrimo riba, tuo mažesnis svarstyklių tikslumas.

Apie juvelyrines svarstykles

Bet kurioje didesnėje paieškos sistemoje surinkus žodžių derinį “juvelyrinės svarstyklės” išvysite didelį kompanijų, siūlančių būtent juvelyrines svarstykles, kiekį. Bet specialistai žino, kad tokio pavadinimo nusipelno tik vadinamos kišeninės svarstyklės, tai įrenginys, kuris gaminamas specialiai darbui su juvelyriniais gaminiais “lauko sąlygomis”. Visos likusios – paprastos tam tikros klasės laboratorinės svarstyklės. Firmos prekiautojos gudrauja, siūlydamos eilę būtent juvelyrinių svarstyklių, kaip taisyklė, aukštomis kainomis. Kalba apie juvelyrines svarstykles ir stambūs gamintojai, išskirdami į vieną seriją karatinius modelius (įjungiant svarstykles pagrindinis matavimo vienetas – karatai).

Viskas, ką reikia žinoti juvelyrui, pradedančiam ieškoti svarstyklių, - tai Prabavimo rūmų reikalavimai pagrindinėms techninėms svarstyklių charakteristikoms.

Iš tiesų situacija tokia, kad nebėra tokių griežtų reikalavimų, kad visi turėtų 2-os klasės svarstykles (0,00001 g), tokiu būdu paklausiausios yra svarstyklės iki 100 g ar 200 g. Net laikantis griežčiausių reikalavimų, gali pakakti svarstyklių, sveriančių iki 1 kg 0,01 g tikslumu. Taigi, jei Jūs neieškosite būtent “juvelyrinių svarstyklių”, pasirinkimas bus didesnis!

Rekomenduojamas laboratorinių svarstyklių pritaikymas

  1. G – Pritaikymas laboratorijose. Mūsų rekomendacijose sutinkamos dažniausiai ir pabrėžia vieną paprastą mintį: tai svarstyklės, turinčios ES metrologinę patikrą ir tinka darbui bet kurioje laboratorijoje. 
  2. B – Svarstyklės, naudojamos bankuose. Mūsų klasifikacijoje tik keletas modelių priskiriami prie šios naudojimo sferos. Šios svarstyklės gaminamos “Sartorius group”, jų padala 1 mg ir svėrimo riba iki 30 kg. Šiuos modelius bankai įsigyja priklausomai nuo jų darbo uždavinių. Šios svarstyklės jau ne vienerius metus naudoja bankai, todėl mes užtikrintai priskiriam šias svarstykles prie naudojamų bankuose. 
  3. J – Svarstyklės, naudojamos lombarduose, juvelyrų. Mūsų ilgametė darbo su juvelyrais patirtis leidžia dalį svarstyklių modelių priskirti būtent prie šios naudojimo sferos. Bet tai tik statistika : taip, sakome mes, šie svarstyklių modeliai dažniausiai įsigyjami juvelyrų. O tai reiškia, kad jos atitinka Prabavimo rūmų reikalavimus. Bet mes visada pasitiksliname, kokių konkrečiai reikia svarstyklių konkrečiam Pirkėjui. 
  4. T – Techninis ir ofisinis panaudojimas. ?ia viskas paprasta : ten, kur svarstyklės naudojamos savo reikmėms arba ofiso darbams ( korespondencijos svėrimui), galima drąsiai naudoti šiuos modelius. Tai arba paprastos techninės svarstyklės, arba nebrangios elektroninės, net be metrologinės patikros, svarstyklės. Visos šios svarstyklės yra patikimos ir paprastos naudoti.

Apie įmanomas problemas

Dar prieš kelerius metus pagrindinė problema, su kuria susidurdavo laboratorinių svarstyklių pirkėjas buvo ta, kad įsigytos svarstyklės nebuvo įtrauktos į LR matavimo priemonių registrą. Dabar iš užsienio šalių svarstyklių vežti į Lietuvą patiems neapsimoka, nes Lietuvoje yra visų stambių gamintojų atstovai, kurie parduoda svarstykles gamintojo kainomis ir suteikia garantinį aptarnavimą. Bet jei Jums reikia svarstyklių su metrologine patikra, svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar svarstyklės turi ES sertifikatus ir ar atlikta pirminė metrologinė patikra.

Perkant laboratorines svarstykles su išoriniu kalibravimu, reikia pasiteirauti ar bus galimybė iš Pardavėjo įsigyti kalibravimo svarelį, kuris kainuoja nepigiai.

Apie skaičiuojančias svarstykles

Kai tik atsiranda būtinybė kontroliuoti ir apskaityti smulkias detales, Jūs ieškote ir randate vienetus skaičiuojančias svarstykles. Bet pasistenkite jų nepainioti su svarstyklėmis, turinčiomis skaičiavimo programą.

Dauguma laboratorinių svarstyklių modelių turi skaičiavimo programą. Ji patogi tik tuo atveju, jei reikia skaičiuoti retkarčiais ir jei detalių nomenklatūra yra tik iš kelių pavadinimų. Reikalas tame, kad laboratorinės svarstyklės (skirtingai nuo skaičiuojančių svarstyklių) neturi klaviatūros vienos detalės svorio reikšmės įvedimui, tai yra detalių svorį reikia kiekvieną kartą įvesti iš naujo. Tai užima daug laiko ir “suvalgo” visą laboratoroinių svarstyklių naudojimo patogumą.

Skaičiuojančios svarstyklės, kaip taisyklė, turi 5-iapakopę indikaciją, o tai reiškia, kad skaitmeninę detalės svorio reikšmę galima su dideliu tikslumu įvesti klaviatūros pagalba. Ir sudarytas sąrašas su atminties skiltelių konkrečios detalės numeriu ir jos svoriu leis lengvai ir greitai apskaityti detales net jei jų labai didelė nomenklatūra.

Hidrostatinis svėrimas

Medžiagų tankio nustatymui svarstyklių pagalba naudojamas hidrostatinis svėrimas. Iš pradžių nustatoma mėginio masė ore, o po to – skystyje ir pagal formulę nustatomas jos tankis.

Analitinės svarstyklės, kurių padalos vertė 0,1 – 1 mg, kaip taisyklė, naudoja įrangą tankio nustatymui. Ji įrengiama svarstyklių viduje vietoje svėrimo lėkštelės. Jo pagalba galima dideliu tikslumu nustatyti nedidelių mėginių tankį (yra dydžio apribojimų dėl standartinės stiklinės, kurios skersmuo 80 – 100 mm ir svarstyklių svėrimo riba iki 200 – 300 g). Šio įrenginio kaina apie 500 – 600 EUR.
Didelių mėginių tankiui nustatyti naudojamas įrenginys sverti po svarstyklėmis. Tam daugumoje svarstyklių (analitinių) dugne yra anga, po kuria yra kablys mėginio pakabinimui. Kadangi su svarstyklėmis papildomai jokių įrenginių nekomplektuojama, tai svarstyklių naudojimo ir mėginio pakabinimo klausimus naudotojas sprendžia savarankiškai arba patiki juos svarstyklių specialistams – UAB “Etermos technikos salonas” darbuotojams, kurie turi patirtį tokiose situacijose.

Minimali svėrimo riba

Minimali svėrimo riba (MSR) ir Maksimali svarstyklių svėrimo riba (MSSR) yra matavimo diapazonų ribos.

Kaip taisyklė, MSR yra lygi 20 d (d – modelio padalos vertė) ir parodo mums konkrečių svarstyklių diapazoną, kuriame svėrimas bus ne korektiškas, su didele paklaida. Renkantis svarstykles reikia žinoti minimalų mėginio svorį, kurį reikės sverti šiomis svarstyklėmis. Ir jei jis mažesnis arba lygus MSR, reikia pagalvoti apie didesnio tikslumo modelį (padalos vertė). Kitaip garantuotas diapazonas iki leistinos paklaidos bus pažeistas.

2005 metų technologijos

Pats sau ekspertas arba Naujausia laboratorinių svarstyklių pasirinkimo technologija
Reikiamo svarstyklių modelio paieška ir pasirinkimas – nepaprastas darbas. Dar vakar Jūs nieko nežinojote apie laboratorines svarstykles, o prieš laboratorijos akreditaciją būtina rasti ir įsigyti antros tikslumo klasės svarstykles. Jums tampa aišku : didelis modelių skaičius pateiktas rinkoje, daug naujovių, platus galimybių sąrašas. Ką daryti ? Kaip išsaugoti tai, kas Vertinga : darbo laiką, reikalingą paieškoms ir, galų gale, pinigines lėšas.

Tapti Ekspertu! Štai šiame laboratorinių svarstyklių “vandenyne”? O kiek gamintojų ! Ir kiekvieno svarstyklės būtinai geriausios, optimalios ir nebrangios…

Ekspertas pažįsta visus iš veido
Iš tiesų gamintojų reitingas paprastas ir aiškus. Yra Pasaulinio Lygio Žvaigždės : SARTORIUS GROUP (Vokietija) ir METTLER TOLEDO (Šveicarija). Ir tik jų patentuotos technologijos padeda kurti svarstykles, kurios galvoja apie Jus. Tai viena.
Yra šiek tiek mažesnės svarbos svarstyklių gamintojai, bet turintys ilgametę darbo patirtį : Radwag (Lenkija), Acculab (Vokietija), Ohaus (JAV), Kern (Vokietija), A&D (Japonija). Jie gamina svarstykles, kurios galvoja. Tai antra.

Ir, pagaliau, kompanijos, kurių istorija įdomi ir įvairi. ?ia sava strategija rinkos “apėmimo”, čia nelaukti posūkiai ir kooperacijos. Šalia staigaus pakilimo rinkos “paėmimo” gyvuoja paleistas šansas…Tai kompanijos CAS (P.Korėja), Tanita (Japonija), Jadever (Malaizija). Iš šių įmonių gamybos cechų išeina svarstyklės, kurios rodo svorį. Tai trys.

Šios grupės sąlyginės ir nustato šiandienines galimybes arba tos ar kitos gamybos strategiją.

Pavyzdžiui, antros grupės kompanijos, žinoma, lengvai gamina svarstykles, kurios rodo svorį. Bet svarstykles, kurios galvoja apie Jus, jų rytdiena…

Pirmo ryškumo žvaigždės nemėgsta užsiimti svarstyklėmis, kurios tik rodo svorį. Ir tai ne jų “didybės” problema, jie išmintingai eikvoja savo resursus ir negaišta laiko bei jėgų neilgaamžių ir pigių svarstyklių gamybai. Vardas to neleidžia.

Ekspertas žino kainą
Jūs maždaug turite bendrą vaizdą, kas dedasi svarstyklių rinkoje. Dabar Jūs jau žinote, kad čia, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, kaina yra verta savo kokybės. Ir jei Jums sako, kad tai – pats optimaliausias ir nebrangiausias modelis, Jūs suprantate, kad prieš Jus ne “aukso gysla”, o svarstyklės, kurios rodo svorį. Šie modeliai ypač populiarūs mūsų šalyje dėl daugelio priežasčių : besivystanti ekonomika, bendros kokybės sistemos nebuvimas, abejonės dėl rytdienos…

Suprantama, kad už paprastas svarstykles neverta permokėti. Bet juk vis dažniau ir dažniau iškyla atvirkštinė situacija, kada jau nupirktas modelis staiga nesusitvarko su Jums reikalingomis užduotimis. Turinčios interfeisą, nebrangios svarstyklės niekaip nenori būti valdomos kompiuterio. O juk Jums buvo svarbus ne tiek svėrimo rezultatas, kiek kompiuterinė svėrimo rezultatų analizė. Dalis svarstyklių, kurios galvoja, turi dvikryptį inteėrfeisą. Tai reiškia, kad kompiuterio pagalba galima valdyti dešimtis tokių svarstyklių, galima užsakyti individualią duomenų apdorojimo programą ir reikiamu laiku įvykdyti pradėtą tiriamąjį darbą. Ką daryti, kaip neapsirikti kitą kartą renkantis modelį ? Tapti Ekspertu !

Svarstyklės, kurios galvoja apie Jus. Pagal funkcinių galimybių klasifikaciją, tai taip vadinami Elitiniai modeliai. Šios svarstyklės naudojamos ypatingai sudėtingų tyrimų atlikimui. Jos išsiskiria ypatingai patogiu naudotojui interfeisu. Turi pilną svėrimo meniu ( standartinis taikomųjų programų rinkinys), “langinį” naudotojo interfeisą. Eilė papildomų galimybių : formulavimas, tankio keitimas, diferencinis svėrimas, pipečių kalibravimas ir t.t. Būtini interfeisai pajungimui prie PK ir spausdintuvo, su galimybe protokoluoti pagal GLP, valdymo galimybe per kompiuterį ( keliasdešimt svarstyklių).

Yra tokios “smulkmenos”, kaip būtinas savaiminis kalibravimas ir ypatinga apsauga nuo vėjo, leidžianti automatiškai valdyti svarstyklių gaubtą.

Reikia paminėti, kad kai kurių modelių padalos vertė ar diskretiškumas (arba tikslumas), t.y. tas dydis, kurį “jaučia”, yra 0,0000001 gramo !

Visos šiuolaikinės technologijos buvo panaudotos tokių svarstyklių sukūrimui ir gamybai. Suprantama, kad jų tarnavimo laikas siekia amžinybės…Analitinės šios grupės svarstyklės (tikslumas daugiau nei 0,0001 g) atestuojamos pagal I klasę. Būtinos lėšos, kurias reikės investuoti į tokias svarstyklės, nuo 1500 iki 20000 EUR. Precizinės elitinės svarstyklės (tikslumas nuo 0,001 g iki 0,1 g) kainuotų nuo 100 iki 5000 EUR.

Svarstyklės, kurios galvoja. Pagal klasifikaciją svarstyklės, kurios “moka galvoti” – Professional ir Standard laboratorinių svarstyklių modeliai. Kokie pagrindiniai šių dviejų svarstyklių tipų skirtumai?

Pirmiausia, Profesionalios svarstyklės, kaip taisyklė, turi papildomą automatinio kalibravimo funkciją. Ji aktyvuojasi kintant aplinkos sąlygoms, leistinos paklaidos padidėjimo atvejais, taip pat nustatytu naudotojo laiku, iki trijų kartų per dieną. Tokiu būdu kalibravimas gali būti atliekamas be operatoriaus pagalbos.

Antra, dėl puikios metrologijos, būtent profesionalūs modeliai dažniau naudojami kaip kontroliniai įrenginiai kokybės sistemų valdyme, pvz., GLP/GMP, ISO9000:2000 arba EN17025.

Daugelis Profesionalių modelių ir kai kurie Standartiniai modeliai turi patogų grafikinį displėjų su patarimais , kurie palengvina “bendravimo” su svarstyklėmis procesą dirbant kasdienį rutininį darbą laboratorijose. Svarstyklių gamintojai pagalvojo ir apie mechaninį svarstyklių, kurios galvoja, ilgaamžiškumą. Išskyrus metalinį korpusą, naujos technologijos leidžia pirmaujantiems gamintojams pagaminti svarstyklių “širdį” monolitiniu svėrimo įrenginiu. Tai įtakojo svarstyklių kainą, bet dar daugiau įtakojo metrologines svarstyklių savybes ir jų patikimumą bei ilgaamžiškumą.

Visos profesionalios ir dalis standartinių svarstyklių modelių aprūpintos pilnu taikomųjų programų rinkiniu : iki 20 matavimo vienetų, skaičiavimas, procentinis svėrimas, receptūrinis režimas, papildomo svorio sumavimas, statistikos apdorojimas, tankio matavimas. Būtinas dvikryptis interfeisas PK ir spausdintuvo pajungimui arba printerio su GLP protokolavimu pajungimui.

Analitinės profesionalios svarstyklės ( tikslumas daugiau nei 0,0001 g) atestuojamos pagal I klasę ir kainuoja nuo 1500 EUR.
Preciziniai profesionalūs modeliai (tikslumas nuo 0,001 g iki 0,1 g) atestuojami pagal I klasę ir kainuoja nuo 1000 EUR.
Standartiniai svarstyklių modeliai turi automatinį kalibravimą, t.y. pats naudotojas atlieka šią procedūrą pagal savo darbo grafiką. Tam jis įeina į kalibravimo režimą ir ją paleidžia.

Svarstyklės su išoriniu kalibravimu, kurių nemažai šioje grupėje, leidžia sutaupyti lėšas, nes kainuoja pigiau, o turi tas pačias programines galimybes. Bet negalima pamiršti apie atitinkamos tikslumo klasės kalibravimo svarelį. Svarelis būtinai turi turėti plastikinę arba medinę dėžutę, pasą, patikros liudijimą arba kalibravimo sertifikatą. Svarelių periodinės patikros terminas – 1 metai. Yra tik vienas pavojus – netyčia nukritus svareliui gali pakisti jo svoris ir sukalibruotos tokiu svareliu svarstyklės išrkraipys tikrus svėrimo rezultatus.
Svarbus momentas, kad svarstyklės, kurių svėrimo riba 10, 20 ir 30 kg reikalauja kalibravimui svorio, atitinkačio svėrimo ribą. Įsivaizduokite, kaip lengvu rankos mostu trapi laboratorijos darbuotoja deda 20 kg svarstį ant svarstyklių platformos…Prisiminkite, viskas turi savo vertę ! Analitiniai standartiniai modeliai ( tikslumas daugiau nei 0,0001 g) atestuojami pagal I klasę ir kainuoja nuo 1000 EUR. Precizinės svarstyklės (tikslumas nuo 0,001 g iki 1 g) kainuoja nuo 300 EUR.

Svarstyklės, kurios rodo svorį. Paprasti (“Light”) modeliai įtraukia pačią plačiausią grupę, kuri didėja kasdien. Taip pat kaip ir kitais atvejais čia yra ir paprastos analitinės svarstyklės (tikslumas daugiau nei 0,0001 g), kainuoja nuo 500 EUR.

Pagrindinis kiekvieno gamintojo, gaminančio svarstykles, uždavinys yra apimti kiek įmanoma didesnį rinkos segmentą, todėl svarstyklių kaina sąlyginai nedidelė. Elektromagnetinė svėrimo sistema, kuri yra brangi technologija, čia naudojama itin retai, daugiausiai analitiniams modeliams. Dažniausiai kaip jautrus elementas naudojami tenzometriniai arba net tūriniai davikliai, turintys ribotą darbo terminą, ypač intensyviai naudojant. Plastikinis korpusas, 2 – 3 valdymo klavišai. Kelios paprastos programos : taros minusavimas, iki 10 matavimo vienetų, skaičiavimas arba procentinis svėrimas, svėrimas iš apačios ( tankio matavimas), kartais yra įmontuotas interfeisas. Kai kurie paprastų svarstyklių modeliai turi universalaus maitinimo galimybę, kas yra labai patogu dirbant ne ofise.

Ekspertui reikia žinoti

Dabar keletas paaiškinimų, be kurių tikras ekspertas neapsieis. Pirmiausia, nuo ko priklauso svarstyklių, esančių vienoje grupėje, kaina ? Aišku, nuo maksimalios svarstyklių svėrimo ribos (MSSR). Jei tikslumas vienodas, pigesnės svarstyklės, kurių MSSR mažesnė. Jei norite turėti svarstykles su MSSR atsarga, reikės mokėti daugiau.

Antra, jei Jūs pradedate ieškoti laboratorinių svarstyklių, turėdami tik vieną kriterijų – svėrimo klasę, tai į klausimą, kiek kainuoja antros klasės svarstyklės, Jūs rizikuojate gauti atsakymą : 3000 ar 5000 EUR, rinkitės !

Visai neseniai įsigaliojo naujos direktyvos ir reglamentas, apibrėžiantis svarstyklių klases ir reikalavimus, todėl dar kelis metus bus daug neaiškumų ir nesusipratimų, tat reikia labia atidžiai rinktis ir konsultuotis su šios srities specialistais, UAB “Etermos technikos salonas” specialistai visada pasiruošę suteikti Jums reikiamas konsultacijas, padėsiančias Jums kuo tiksliau priimti sprendimą dėl svarstyklių įsigijimo.

Pasirenktant Naujas technologijas, reikalingas darbe

Jūs tapote Ekspertu, sveikiname ! Jūs žinote pagrindinius gamintojus, bendrais bruožais įsivaizduojate jų galimybes. Suprantate, kodėl Paprastos (“Light”) svarstyklės ne visada atitiks Jūsų poreikius. Jūs galėsite paaiškinti, kodėl Profesionalūs modeliai verti savo kainos. Ir kodėl mechaninių svarstyklių, kurių anksčiau buvo tiek daug, šiandien negalima rasti rinkoje.

O kas, jei nepatyręs pardavėjas negalės Jums atsakyti į eilę Jūsų profesionalių klausimų? O Jūs nenorėsite prarasti to, kas Vertinga : savo laiko ir pinigų. Atsakymas paprastas. Pasinaudoję Nauja Pasirinkimo Technologija Jūs patys atliksite modelio ekspertizę, suradę jo charakteristikas remiantis mūsų patarimais. Ir , be abejo, priimsite tinkamą sprendimą. Juk tikram Ekspertui nėra nieko neįmanomo !

Kokius klausimus užduoti pardavėjui (2005 metų technologijos)

Klausimų sąrašas, į kuriuos būtina atsakyti pradedant ieškoti :

  • kokios lėšos yra skiriamos svarstyklių įsigijimui 
  • koks tikslumas reikalingas 
  • kokie minimalūs svoriai (gramais) bus sveriami šiomis svarstyklėmis (reikalinga padalos vertė ir minimali svėrimo riba – MSR) 
  • kokie maksimalūs svoriai bus sveriami šiomis svarstyklėmis (reikalinga maksimali svarstyklių svėrimo riba – MSSR) 
  • Ar yra oficialių reikalavimų, susijusių su šių svarstyklių tikslumo klase. Koks reglamentas joms galioja. 
  • Kokio lygio uždavinius reikės spręsti šių svarstyklių pagalba : paprastas svėrimas minusuojant tarą, reikia kelių svėrimo
  • Programų, viena iš sąlygų yra svėrimo rezultatų apdorojimas personaliniu kompiuteriu, svarstykles būtina naudoti kaip kontrolinį įrenginį pagal Kokybės Sistemos reikalavimus, galiojančius įmonėje, aplinkos sąlygos bus drastiškos (padidinta drėgmė, dulkėtumas ir pan.)
  • Ar reikia specialios programos svėrimo rezultatų apdorojimui personaliniu kompiuteriu.

Klausimų, kuriuos reikia užduoti pardavėjui ieškant svarstyklių, sąrašas

  • ar Jus dominantis modelis turi ES sertifikatus “(jei tai Jums aktualu). 
  • Ar yra pirminės metrologinės patikros liudijimas arba atžyma, kad svarstyklės patikrintos ir kokia patikros data? 
  • Koks garantinis terminas suteikiamas svarstyklėms ir kur atliekama pogarantinė priežiūra : Lietuvoje ar užsienyje (ar turi pardavėjas gamintojo įgaliojimus remontui ir atestuotus inžinierius) 
  • Ar atitinka pasiūlyto modelio MSR minimaliam svoriui, kurį Jūs sversite šiomis svarstyklėmis. 
  • Ar svarstyklėse yra reikalingos Jums programos, pvz., medžiagų tankio matavimas. 
  • Ar yra anga po svarstyklėmis hidrostatiniam svėrimui, ar siūlo gamintojas ar pardavėjas papildomą įrangą hidrostatiniam svėrimui būtent šiam modeliui. 
  • Ar svarstyklėse yra interfeisas RS232. Kokiu pavidalu informacija iš svarstyklių perduodama į kompiuterį, ar reikalinga papildoma programa ar svėrimo rezultatas perduodamas į bet kurią Windows programą tolimesniam duomenų apdorojimui. 
  • Ar įmanoma svarstykles valdyti personalinio kompiuterio pagalba (dvikryptis interfeisas) 
  • Koks vartotojiškas interfeisas, ar yra patarimų displėjuje, koks svarstyklių valdymo algoritmas 
  • Jei svarstyklės yra kalibruojamos išoriškai, ar pardavėjas turi pasiūlyti atitinkamos klasės kalibravimo svarelį, dėžutėje, su patikros liudijimu arba kalibravimo sertifikatu ir kokia data nurodyta dokumente.


Kai kurių atsakymų, kuriuos pavyksta gauti, komentarai…

  • į klausimą, ar modelis turi hidrostatinio svėrimo galimybę, Jums atsako : taip, žinoma. Bet kokiu būdu? Ar tai galimybė sverti po svarstyklėmis ir yra anga svarstyklių dugne, ar galimybė papildomai įdiegti specialų įrenginį svėrimui ant svarstyklių ir svarstyklėse yra meniu su specialia tankio apskaičiavimo programa. 
  • Į klausimą, kokios svėrimo ribos ir tikslumo svarstykles geriau įsigyti, jei minimalus sveriamas svoris bus 30 g, o maksimalus apie pusantro kg, Jums atsako : pirkite su atsarga 1, 5, 2 ar 3 kg svarstykles, kurių padala 0,01 g. Suprantama, kad kuo didesnė svėrimo riba, tuo geriau… Atsakymas neteisingas (šiuo konkrečiu atveju), jei minimalus svoris iš tikrųjų bus toks, o Jums reikės sverti nustatytu tikslumu, svarstyklių padala turi būti ne mažesnė nei 0,001 g (atitinkamai MSR). Svarstyklių kaina iš karto išaugs ir Jums neverta “vienu šūviu šauti du zuikius” vienomis svarstyklėmis. Reikės pirkti dvejas, tai bus pigiau, patikėkite, svarstyklių, kurių padala 0,001 g ir maksimali svėrimo riba 1200 g (masimali įmanoma su tokia padalos verte). Beje, pasidalinsime viena paslaptimi : jei kartas nuo karto Jums reikės sverti svorius, kurie labai artimi MSR šių svarstyklių, padarykite štai ką : padėkite ant svarstyklių kokį nors svorį ir minusuokite tarą (svarstyklės rodys “0”) ir tada sverkite savo mažą svorį. Neverta sverti nuo nulio mažus svorius, nes padidėja paklaida. 

O jei atsakymo nėra?
Jei į Jūsų profesionalius klausimus gausite neaiškius atsakymus – verta, kaip minimum, būti atsargiam…Ir tęsti paieškas !

Dėl garantinių įsipareigojimų
Gerbiami pirkėjai,

Įsigydami mūsų įmonėje svarstykles, Jūs įsigyjate patikimą techniką su garantija !


Garantinis laikotarpis suteikiamas nuo vienerių iki trejų metų (priklauso nuo svarstyklių gamintojo).

Visas garantinis ir pogarantinis svarstyklių aptarnavimas atliekamas gamintojų kursus baigusių mūsų įmonės serviso ir remonto specialistų.

Bet yra tam tikros sąlygos, kai garantiniai įsipareigojimai gali būti nutraukti. Taip įvyksta, jeigu :

  1. Dokumentuose pakeisti, nutrinti ar neaiškiai įrašyti duomenys : svarstyklių numeris, pardavimo data arba pažeista gamintojo/pardavėjo plomba. 
  2. Svarstyklės buvo derintos/remontuotos asmenų, kurie neturi specialių įgaliojimų ir kvalifikacijos tokiems darbams atlikti. 
  3. Defektai atsirado naudojant svarstykles ne pagal paskirtį, kuri nurodyta Vartotojo instrukcijoje. 
  4. Transportuojant ar naudojant įrengimą jis buvo mechaniškai pažeistas. 
  5. Defektai atsirado nuo to, kad į įrengimo vidų pateko pašaliniai daiktai/skysčiai. 
  6. Defektai atsirado kaip fors-mažoro aplinkybių pasekmė. 
  7. Defektai atsirado kaip sistemos, kurioje buvo naudojamas įrenginys, gedimo pasekmė.

Garantiniai įsipareigojimai neapima periodinio tikrinimo, atsarginių dalių remonto ir keitimo dėl jų moralinio nusidėvėjimo. Svarstyklės remontuojamos Pardavėjo patalpose arba pas klientą pagal atskirą susitarimą.

 
 
UAB "Etermos technikos salonas"
Tel.: + 370 5 231 12 02
El.p. info@eterma.lt